اخبار

از حرکات چشم با کمک هوش مصنوعی در تشخیص بیماری "ام اس"

  • 13 comments
  • 1398/11/24

چند دهه است که پژشکان با استفاده از حرکات چشم سلامتی مغز را بررسی می کنند چون با الگوی حرکات چشم می توان شرایطی مانند ضربه مغزی یا سکته را تعیین کرد.

شرکت "سی لایت تکنولوژی" تصمیم گرفته است که به پژشکان کمک کند که با سرعت و دقت بیشتری بیماری های عصبی را تشخیص دهند. این شرکت یک فناوری ردیابی چشم توسعه داده است که با استفاده از "یادگیری ماشین" به نظارت بیماری "ام اس" می پردازد.

نحوه کار این گونه است که بیماران به مدت 10 ثانیه چشمان خود را به سمت هدفی مشخص خیره می کنند و سپس سیستم ویدئویی این روند را ضبط می کند و با استفاده از یادگیری ماشین اختلال عصبی در بیمار را پیش بینی می کند.

فناوری که شرکت "سی لایت" به کار برده است روی حرکات شبکیه چشم که به اندازه یک صدم موی انسان کوچک هستند تمرکز دارد، در صورتی که سایر فناوری ردیابی چشمی به حرکات مردمک چشم تمرکز دارند.

نکته مثبت از استفاده این دستگاه برای بیماران این است که می توانند در حین فرآیند اجرایی دستگاه پلک بزنند و نیازی به استفاده از قطره چشمی یا باز نگه داشتن چشم بیمار نیست.

شرکت "سی لایت" امیدوار است که در آینده بیماری های آلزایمر، پارکینسون، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک و صدمات مغزی را هم تشخیص دهند.

تشخیص و ردیابی این بیماری ها نیازمند هزینه و صرف زمان زیادی است و تاخیر در تشخیص آنها می تواند  مشکلات بیشتری را برای بیمار به همراه آورد، ولی شرکت با استفاده از این فناوری به پزشکان در تشخیص سریع بیماری کمکی زیادی کرده است که به موقع با تجویز دارو به بیمار از مشکلات به وجود آمده جلوگیری می کند.

بنیانگذار شرکت سی لایت "Zachary Helft" اظهار کرد که پشت چشم در واقع جلوی مغز محسوب می شود و ما با کمک هوش مصنوعی و سیستم ردیابی چشم، یک اثر انگشت دیجیتالی از سلامت عصبی افراد را با دقت و حساسیتی بی سابقه ایجاد می کنیم.