مقالات

علل و روش های درمان درد پا در کودکان

  • 1399/8/14

درد پا در کودکان:
پزشکان به والدین توصیه می‌کنند که درد پای کودکان خود را تنها نشانه‌ای از رشد استخوان‌ها قلمداد نکنند و آن را هشداری برای ابتلا به بیماری‌های استخوانی و یا خطر بروز مشکلات مرتبط با زانو در آینده در نظر بگیرند.

پزشکان معتقدند گاهی اوقات درد پا از سن سه سالگی به بعد در کودک و اغلب به هنگام شب بروز می‌کند که اغلب والدین آن را درد ناشی از رشد استخوان‌بندی پاها به حساب می‌آورند اما توجه به این نکته ضروری است که این وضعیت نباید برای مدت زمان طولانی مورد غفلت قرار گیرد زیرا می‌تواند زنگ خطری برای ابتلای کودک به التهابات مفصلی در آینده باشد.

علل درد پا در کودکان:
- گرفتگی عضلانی:
 اغلب دردهای مختصر (1 تا 15 دقیقه) به دلیل اسپاسم های عضلانی (گرفتگی) می‌باشد. عضلات پا یا ساق پا در طول ورزش بیشتر دچار درد ساق پا می‌شوند. ممکن است درد ماهیچه پشت ساق پا کودک شما را از خواب بیدار کند. گرفتگی عضلانی که در طول کار سخت یا ورزش رخ می‌دهد را "کرامپ حرارتی" می‌نامند. اغلب در اثر مصرف مایعات زیاد و نمک آرام می‌شوند.

- کشیدگی عضلات
استفاده بیش‌ازحد از عضلات (خستگی عضلات): درد ثابت پا اغلب ناشی از کار سخت یا ورزش می‌باشد. مثلاً دویدن و یا پریدن بیش‌ازحد. این نوع از درد می‌تواند از چند ساعت تا 7 روز طول بکشد. همچنین دردهای عضلانی می‌توانند از آسیب‌های فراموش‌شدهٔ روز قبل، ایجاد شوند.

- درد رشد:
 10 درصد از کودکان سالم، دردهای بی‌ضرری را تجربه می‌کنند که گاه و بی گاه به سراغشان می‌آید. اغلب این دردها را "درد رشد" (هرچند که ربطی به رشد آن‌ها ندارد.) می‌نامند. این دردها معمولاً در عضلات ساق یا ران رخ می‌دهد. معمولاً در هر دو طرف رخ می‌دهد، نه یک طرف و بیشتر در اواخر روز ظاهر می‌شوند. به‌احتمال‌زیاد، در اثر دویدن و یا بازی‌های سخت حادث می‌شوند. آن‌ها معمولاً 10 تا 30 دقیقه طول می‌کشند.

- عفونت‌های ویروسی:
درد عضلانی در هر دو پا می‌تواند از نشانه‌های یک بیماری ویروسی باشد، به‌ویژه آنفولانزا.

- دیگر علل مهم درد پا:
شکستگی‌ها، لخته شدن خون در وریدها، نوریت (عفونت عصب) و آرتریت عفونی (عفونت مفصل). آرتریت عفونی (عفونت باکتریایی در مفصل‌ها) یک وضعیت اورژانسی محسوب می‌شود. علائم آن شامل درد شدید مفاصل، خشکی مفاصل و تب بالا می‌باشد. "سینوویت سمی" ران نیز یک بیماری بی‌خطری می‌باشد که می‌تواند درد ایجاد کند. این بیماری نیز می‌تواند علائمی شبیه آرتریت عفونی ایجاد کند. علائم آن عبارت‌اند از:، درد متوسط، لنگی و معمولاً تب ایجاد نمی‌شود. سینوویت سمی بیشتر در کودکان نو پا و پس از پریدن‌های بیش‌ازحد، رخ می‌دهد.

نشانه‌های پا درد در کودکان:
تعدادی از علائم و نشانه‌های کلی درد پا در میان کودکان عبارتند از:
-  کبودی پاها
-  خونریزی از پاها
-  ناپایداری مفصل زانو یا پا
-  ضعف عضلات پا
-  حساسیت و سفتی عضلات
-  قرمز شدن ظاهر پاها
-  تورم
-  اسپاسم عضلانی
-  ترشح چرک در محل ضرب دیدگی

علائم خطر پا درد در کودکان:
در اکثر موارد، علل پا درد در کودکان خوش خیم است. والدین باید در صورت بروز علائم ریز فورا کودک خود را نزد متخصص ببرند:
-  درد مداوم یکی از پاها در ساعات شب
-  درد تشدید شونده
-  تب و یا کاهش وزن
-  محدود شدن فعالیت‌های جسمانی

درمان پا درد در کودکان:
مهمترین نگرانی والدین، تسکین پا درد کودک است. در اکثر موارد می‌توان پا درد کودک را در منزل و به کمک مسکن، ورزش درمانی، و فیزیوتراپی درمان کرد. 


-آریادکتر