اخبار

مدت ماندگاری ویروس کرونا در مایعات بدن چقدر است؟

  • 1399/8/12

به گزارش خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه ایرنا، اگرچه تاکنون انتقال ویروس کرونا از طریق قطرات تنفسی، به عنوان مهمترین راه آلودگی کووید ۱۹ شناخنه شده است اما پایداری این ویروس در سایر مایعات بدن مانند اشک، بزاق، شیر مادر، مایعات جنسی و مدفوع حتی پس از بهبود بیماری، این پرسش را مطرح می کند که آیا راه های دیگری برای انتقال این ویروس وجود دارد؟ طول دوره عفونت زایی فرد مبتلا به کووید ۱۹ و امکان انتقال عفونت او به دیگران چند روز است و آیا ویروس کرونا می تواند از طریق آلوده کردن مواد غذایی و خوردن و آشامیدن، افراد مختلف را آلوده کند؟

بررسی این مسائل از نظر  انتقال بیماری از افراد به ظاهر سالم یا فرد بیمار به مردم در سطح جمعیت اهمیت دارد. چراکه مردم بیشتر به مهمترین جنبه بیماری که به صورت علایم تنفسی ظاهر می شود، توجه می کنند و ممکن است اطلاعات کافی در مورد سایر علایم یا آلوده بودن سایر نمونه های بیمار به غیر از قطرات تنفسی نداشته باشند.

سوالات دیگری نیز در این زمینه مطرح است همچون اینکه آیا ویروس تنها در دستگاه تنفسی وجود دارد و از طریق سرفه، عطسه و... باعث بیمار شدن سایر افراد می شود و آیا ویروس می تواند از طریق انتقال خون، تغذیه نوزاد با شیر مادر یا تماس با ادرار و مدفوع بیمار نیز منتقل شود؟

دکتر محمدمهدی فیض آبادی میکروب شناس و استاد دانشکده پزشکی دانشگاه تهران در این خصوص به خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، می گوید: مطالعات جدید انستیتو مطالعات تکمیلی و تحقیقات پزشکی هند نشان می دهد که میزان حضور ویروس در نمونه های بالینی کاملا متفاوت است.

وی تصریح کرد: طبق این تحقیقات، بیشترین حضور ویروس در نمونه های تنفسی شامل مجاری و کیسه های هوائی ریه (۹۳ درصد)، خلط (۷۲درصد) و مجاری بینی (۶۲ درصد) دیده می شود اما در سایر نمونه ها مانند سواب حلق (۳۲درصد)، مدفوع (۲۹درصد) و خون نیز (یک درصد) حضور ویروس کرونا تایید شده است.

 

فیض آبادی ادامه داد: حضور ویروس در سایر نمونه های بیمار مانند خون، مدفوع، اشک و... ممکن است به معنای توانایی عفونت زایی شخص برای افراد دیگر جامعه باشد، هرچند این مساله هنوز در دست بررسی است.

وی گفت: نکته مهم تحقیقات انجام شده آن است که آزادسازی ویروس کرونا در مایعات بدن ممکن است حتی پس از منفی شدن نتیجه آزمایش سواب بینی بیمار اتفاق بیفتد، یعنی هنگامی که فرد به ظاهر سالم است، می تواند ناقل ویروس باشد.

 

درگیری گوارشی افراد مبتلا به کرونا ۲ تا ۳۵ درصد

رییس انجمن میکروب شناسی کشور تصریح کرد: بر اساس گزارشات در ۲ تا ۳۵ درصد از افراد مبتلا به کووید۱۹ درگیری دستگاه گوارشی مشاهده می شود. افرادی که دچار علایم گوارشی مانند اسهال می شوند، معمولا طول دوره طولانی تری از زمان بروز علایم تا پاکسازی کامل ویروس از بدن دارند.

فیض آبادی افزود: در این افراد ممکن است حتی ۲۲ روز پس از ابتلا به بیماری، ویروس در مدفوع دیده شود در حالی که آزادسازی ویروس در نمونه های تنفسی کمتر بوده و تا ۱۸ روز گزارش شده است.

به گفته استاد دانشگاه ساساری ایتالیا، یک فرضیه وجود دارد که هرچه از زمان ابتلای فرد به بیماری کووید۱۹ می گذرد، حضور ویروس در نمونه های گوارشی مثل مدفوع بیشتر و در نمونه های تنفسی کم رنگ تر می شود.


-آریا دکتر