اخبار

در دوران کرونا مراقب قند خون خود باشید!

  • 1400/6/15

دکتر سید حسین صمدانی فرد در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا؛ درباره بیماری دیابت اظهار داشت: بیماران دیابتی سال‌ها دچار اختلالی بوده‌اند که منجر به افزایش قند خون شده است؛ افزایش چربی خون، فشار خون و سندرم متابولیک قبل از دیابت شایع است. بیماری که دیابت دارد علاوه بر کنترل قند خونش باید به کنترل فشار و چربی خون و پیشگیری از بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی نیز توجه داشته باشد. 

وی افزود: چربی بد خون یا LDL باید کاهش یابد و در موارد نیاز، داروهای استاتین برای بیمار تجویز شود. درمان فشار خون و مصرف داروهای ضدپلاکت و ضدانعقاد در برخی بیماران ضروری است.

فوق تخصص بیماری‌های غدد درون‌ریز و هورمونی بیمارستان رسول اکرم(ص) ادامه داد: درمان‌های دارویی بسیار متنوعی در سطح‌های مختلف برای دیابت وجود دارد، برخی از این داروهای جدید علاوه بر کنترل قند خون، روی سکته‌های قلبی و عروقی اثربخشی خوبی دارد و بنابراین می‌توان عوارض ناشی از دیابت را کاهش داد.

برای تفسیر آزمایش خون خود از سایت‌ها استفاده نکنید

وی گفت: تفسیر آزمایش آسان نیست و باید پزشک آزمایش خون را تفسیر کند و نباید با اعداد بازی کرد و یا از اینترنت برای تفسیر اعداد آزمایشگاهی استفاده کرد. 

افزایش قندخون برخی افراد در پی شیوع کرونا 

این متخصص غدد با اشاره به افزایش قندخون برخی افراد در دوران کرونا تصریح کرد: در دوران کرونا، تجویز کورتیکواستروئیدها برای بیماران کرونایی و اثر خود ویروس کرونا بر پانکراس، باعث شده که افرادی که قندخون‌شان از کنترل خارج شده و نیاز به انسولین پیدا کرده‌اند، در جوامع افزایش یابد.

تفاوت انسولین قلمی با ویالی چیست؟

 وی با مقایسه انواع انسولین تصریح کرد: انسولین‌های قلمی با ویالی از لحاظ کیفیت مواد موجود در آن‌ها، هیچ تفاوتی ندارند. انسولین‌های قلمی از لحاظ قدرت اثربخشی مانند انسولین‌های قدیمی یا ویالی هستند ولی چند مزیت دارند، یکی از مزایای آن‌ها این است که مکانیسم اثر انسولین قلمی، به ترشح فیزیولوژیک انسولین از پانکراس شبیه‌تر است و باعث افت قند کمتر و بی‌نیاز شدن بیمار از رعایت فاصله بین تزریق انسولین و مصرف غذا می‌شود که باعث افزایش رضایت بیماران از روند درمان می‌شود.

 صمدانی فرد یادآور شد: تفاوت‌های میان نحوه تزریق انسولین، دوز آن و شرایط روحی و جسمی بیمار روی روند درمان اثر دارد. داروهای آگونیست GLP1 نیز در کنترل دیابت موثرند، مصرف انسولین را کاهش می‌دهند، احساس سیری می‌دهند و در بیمارانی که مشکل قلبی عروقی دارند، می‌توان از این دسته داروها استفاده کرد. 

وی با بیان این‌که دیابت یک بیماری شایع است، تصریح کرد: باید میزان غربالگری افزایش یابد تا آگاهی بیماران از ابتلای خود بیشتر شود.